#9 Mans bērns iznāca no skapja. Ko tagad?

 

“Vecākiem ir divas izvēles - pieņemt vai zaudēt.“ Tā izsakās PROPAGANDAS 9. epizodes viešņa Liesma Ose, kas, būdama lepna mamma savai kvīru meitai, nu ar saviļņojumu atskatās uz savām izjūtām teju 15 gadus atpakaļ, kad viņas meita iznāca no skapja. Šoks, pārsteigums, grūtības atrast pareizos vārdus un cilvēcīgas kļūdas - tas viss ir normāli, bet kamēr bērns neizvēlas savu seksuālo orientāciju vai dzimtes identitāti, vecāks var izvēlēties starp bezierunu mīlestību vai bērna atstumšanu.

Protams, būtiski, ka arī vecākiem šis ir izaicinājums, jo, kā atklāja Liesma: “Iznākt no skapja kā LGBT+ vecākam ir liels darbs” un abpusējs atbalsts, sapratne un cieņa ir labs rīks jebkādu raižu pārvarēšanai. Kā nekā - arī vecākiem ir svarīgi nākt ārā no skapjiem (darba kolektīvos vai citur) uz pieaugoši negatīvās retorikas publiskajā telpā un politikas kuluāros.

Sarunas gaitā aplūkojām jautājumus, kas cilvēkiem var pasprukt nozīmīgās sarunās, tādējādi radot aizvainojuma sajūtu. Lai nodrošinātu iekļaujošu komunikāciju, dažus no tiem ir vērts pārdomāt.


Pārfrāzējam šos aizspriedumainos jautājumus:

🔴 Tu vēl esi par jaunu, lai kaut ko tādu saprastu!

Ja bērns ir saņēmies Tev iznākt no skapja, tas ir darīts ar ļoti lielu pārliecību, vairākkārtīgi (pat mēnešiem ilgi) gatavojoties šai sarunai. Šis jautājums nevedina uz atvērtu komunikāciju un signalizē bērnam, ka vecāks viņa pieredzi apšauba. Tā vietā to nepieciešams pārfrāzēt šādi:

🟢 Paldies, ka uzticies man, lai dalītos ar šo! Zini, ka esmu šeit, ja vēlies dalīties par savām izjūtām Tavā sevis izzināšanas ceļā!

🔴 Kurš attiecībās ir meitene un kurš puisis?

Šis jautājums pašos pamatos sakņojas mūsu heteronormatīvās pasaules skatījumā, kur sievietes un vīrieši pilda stereotipiskas dzimumu lomas. Arī heteroseksuālās attiecības šis jautājums jau ir krietni novecojis, turklāt tā ikdienas sadzīve viendzimuma pāriem ir tāda pati kā heteroseksuāliem pāriem, Šo jautājumu var pārformulēt šādi:

🟢 Kāda ir pienākumu un atbildību sadale jūsu attiecībās?

🔴 Bet kā ar mazbērniem?

Tas, ka cilvēks identificējas kā LGBT+ kopienai piederīgs, nebūt nenozīmē, ka viņam nekad nebūs bērni. Šis jautājums ir ļoti individuāls, ņemot vērā, ka arī daudzās heteroseksuālās attiecībās cilvēki var izvēlēties nelaist (vai nemaz nevar) pasaulē bērnus. Un tas ir ok! Starp citu, arī Latvijā ir vairāki desmiti LGBT+ ģimeņu ar bērniem, neraugoties uz sabiedriskajiem un likumiskajiem šķēršļiem! Ir iespēja adoptēt, kā arī meklēt citus ceļus caur mākslīgo apaugļošanu vai suragātvecākiem. Labāk ir jautāt:

🟢 Kādi ir Tavi nākotnes plāni attiecībā uz attiecībām un ģimenes veidošanu?

🔴 Vai tā ir mana vaina?

Šis jautājums signalizē bērnam, ka kaut kas ar viņu nav kārtībā. Būt LGBT+ ir normāli, dabiski un nenosodāmi. Ja “niez“ uzdot šo jautājumu, vispirms sev jāpajautā “Kā es jūtos, kad apkārtējie man aizrāda par manu augumu, acu krāsu, frizūru, akcentu, dzimumu?“. Piederība LGBT+ kopienai nav izvēle. Jautājums pārformulējams šādi:

🟢 Kā es varu Tevi atbalstīt?


Cita starpā, Liesma Ose vada LGBT+ bērnu vecāku atbalsta grupu, par ko esam jau rakstījuši iepriekš. Droši aicinām pievienoties citiem vecākiem, apmeklējot Facebook grupu “Mīlestība nešķiro“ vai rakstot Liesmai privāti uz e-pasta adresi liesma.ose@gmail.com.

Par šo un vēl daudz ko citu runājam šajā epizodē:

Klausies un skaties podkāstu PROPAGANDA arī šajos kanālos:


Vai zināji, ka ar katru jaunu epizodi podkāsta PROPAGANDA sekotājiem nosūtām izsmeļošu epasta ziņu ar patiesu pievienoto vērtību? Tajā ne vien aprakstām jaunāko epizožu galvenās atziņas, bet arī sniedzam ekskluzīvus praktiskus padomus, kas aktuāli ne vien kopienai, bet arī tās draugiem un atbalstītājiem.

Būvē arī savu LGBT+ resursu krātuvi un pieraksties PROPAGANDAS jaunumiem:

Savukārt pēc ieraksta noklausīšanās, aicinām sniegt atgriezenisko saiti, aizpildot šo veidlapu.


 

Podkāstu programma “PROPAGANDA“ tapusi projekta “Biedrības "Safe Space" finanšu ilgtspējas veicināšana”, ko finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds“, ietvaros.

 
 
 
Previous
Previous

#10 “Mutuļojošā cīņa“ - LGBTQ+ organizācijas Latvijā

Next
Next

#8 Atklāti par mūsu dzimumu identitāti