#7 “Dzimuma čakarēšana” - kā ir būt nebinārai personai?

 

PROPAGANDAS 7. epizodē studijā viesojas Mailo, nebinārs performanču mākslinieks, LMA students un titulēts drag karalis. Ir pagājuši pāris mēneši, kopš Mailo iznāca no skapja kā nebinārs. Protams, šis solis nācis ar virkni praktisku un sadzīvisku pārmaiņu, kas attiecas uz, piemēram, vārda maiņu, attiecībām ar tuviniekiem, ķermeņa izskatu un citām dzimtes izpausmēm. 

Mēs dzīvojam sabiedrībā, kas būvēta uz idejas, ka dzimte ir bināra un to veido divi dzimumi, kas strikti definē mūsu katra lomu sabiedrībā, izskatu un manieres. Lielākā daļa sabiedrības, tostarp vairums transpersonu, sevi patiešām arī identificē ar kādu no binārajām - vīrieši vai sievietes - opcijām. Taču mūsu vidū ir arī cilvēki, kas neatbilst šīm kategorijām. Ir personas, kas savās sajūtās apvieno elementus, kas klasiski aosciējušies ar vīriešiem un sievietēm. Ir cilvēki, kas neizjūt piederību nevienai no šīm grupām. Ir arī cilvēki, kam dzimte un tās izpausmes mainās laika gaitā.


Kas jāzina par nebinārām personām?

  • Nebinaritāte nav kaut kas jauns vai revolucionārs. Nebināri cilvēki nav apjukuši un neseko trendiem. Dažādās kultūrās visā pasaulē atrodami vēstures avoti ar atsaucēm uz nebināro dzimtes identitāti.

  • Ķirurģiskas modifikācijas nav priekšnoteikums, lai nebinārs cilvēks justos komfortabli savā ādā. Lai gan ne visām nebinārām personām ir nepieciešama medicīniska iejaukšanās, lai ķermeni ārēji pielāgotu savām iekšējām sajūtām, daudziem tā ir fundamentāla vajadzība, kas var glābt dzīvību.

  • Būt transpersonai nav tas pats, kas būt nebinārai personai. Lai gan atsevišķos gadījumos transpersonas identificējas kā nebināras, vairums transpersonu iekļauj sevi kādā no binārajām - sievietes vai vīrieša - kategorijām.

  • Būt nebināram nav tas pats, kas būt interseksuālam. Interseksualitāte paredz anatomiskas vai ģenētiskas atšķirības no tā, ko sabiedrībā tipiski asociē ar vīriešiem un sievietēm. Neraugoties uz to, lielākā daļa interseksuālo cilvēku identificējas kā vīrieši vai sievietes. 


cienīt un atbalstīt nebinārus cilvēkus?

  • Komunikācijā izmanto pareizo personvārdu. Šis ir viens no svarīgākajiem aspektiem, lai izrādītu savstarpēju cieņu pret nebināru personu, jo vārds, ar kuru, iespējams, cilvēks tika identificēts līdz kādam konkrētam brīdim, var neatspoguļot šīs personas dzimuma identitāti. Aizmirsti par to veco vārdu.

  • Neizdari pieņēmumus par personas dzimumu. Izskats neko nenozīmē. Persona var ārēji izskatīties androgīna, bet tas uzreiz nenozīmē, ka viņa ir nebināra. 

  • Nezini pareizos vietniekvārdus? Pajautā! Nebināri cilvēki var lietot dažādus vietniekvārdus. Latviešu valodā biežāk lietotie nebināru personu vietniekvārdi ir “viņš” (kā neitrāla opcija), “viņi”, “viņ”, “viš”, bet ir arī citi. Populāri ir arī angliskie “they” un “them”. 

  • Iestājies par dzimumneitrālām labierīcībām. Nebināras personas var izjust trauksmi un diskomfortu, apmeklējot publiskās tualetes, ņemot vērā apkārtējo skatienus, aizrādījumus un potenciālo vardarbību. Tāpēc ir svarīgi ļaut cilvēkiem iet uz to tualeti, uz kuru viņi vēlas iet. Pavisam labi, ja katrā kabīnē ir pa izlieteni. 

  • Runā! Ja satiec nebināru cilvēku, droši jautā viņiem jautājumus - pat, ja tie var šķist aizskaroši. Latvijas sabiedrībā diemžēl vēl iesakņojušies ar LGBT+ kopienu saistīti valodas elementi. Tikai caur sarunām un atvērtu komunikāciju tas kļūs iespējams.

Nav obligāti jāzina definīcijas un no A līdz Z jāsaprot, ko nozīmē būt nebināram, lai pret līdzcilvēku izturētos ar cieņu. Ir vērts sākt kaut ar minimumu, jo, lai arī individuālā līmenī kaut kas var šķist kā niecīga dzīves sastāvdaļa, kādam citam tas var ievērojami uzlabot dzīves kvalitāti un mentālo stāvokli.


Es esmu nebinārs. Ko tagad?

Mūsu draugi, Skapis.eu aktīvisti, ir sagatavojuši ļoti izsmeļošu apkopojumu ar virkni praktisku padomu par to, kas jāņem vērā, lai Latvijā oficiāli nomainītu savu vārdu, sagatavotos hormonu aizvietošanas terapijai vai dzimummaiņas operācijai (ja tādas ir nepieciešama), un to, kur meklēt psiholoģisku atbalstu.

Tā, piemēram, dokumentā iztirzāts, ka attiecībā uz dokumentu maiņu Latvijā ir iespējami šādi varianti: 

  • mainīt dzimuma ierakstu, nemainot vārdu,

  • mainīt gan dzimuma ierakstu, gan vārdu,

  • mainīt vārdu, nemainot dzimuma ierakstu. 

Ar pilno resursu krātuvi iespējams iepazīties šeit.

Par šo un vēl daudz ko citu runājam šajā epizodē:

Klausies un skaties podkāstu PROPAGANDA arī šajos kanālos:


Vai zināji, ka ar katru jaunu epizodi podkāsta PROPAGANDA sekotājiem nosūtām izsmeļošu epasta ziņu ar patiesu pievienoto vērtību? Tajā ne vien aprakstām jaunāko epizožu galvenās atziņas, bet arī sniedzam ekskluzīvus praktiskus padomus, kas aktuāli ne vien kopienai, bet arī tās draugiem un atbalstītājiem.

Būvē arī savu LGBT+ resursu krātuvi un pieraksties PROPAGANDAS jaunumiem:

Savukārt pēc ieraksta noklausīšanās, aicinām sniegt atgriezenisko saiti, aizpildot šo veidlapu.


 

Podkāstu programma “PROPAGANDA“ tapusi projekta “Biedrības "Safe Space" finanšu ilgtspējas veicināšana”, ko finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds“, ietvaros.

 
 
 
Previous
Previous

#8 Atklāti par mūsu dzimumu identitāti

Next
Next

#6 LGBTQ+ patvēruma iespējas krīzes situācijās