Mūsu slēptie aizspriedumi

 

Lai identificētu, kāda ir sabiedrības attieksme pret apkārtējiem atkarībā no viņu ārējā izskata, biedrība “Safe Space” vienuviet pulcēja 30 brīvprātīgos, sadalot tos divās demogrāfiski līdzīgās grupās. Katrai grupai tika prezentēti vienādi noziegumi, ko pavadīja dažādu konkrēto likumpārkāpēju profili. Brīvprātīgajiem šī bija iespēja iejusties tiesnešu lomā, savukārt mums kā skatītājiem tā ir iespēja pārbaudīt, vai personas ārējais izskats var iespaidot mūsu sajūtas pret viņiem.

Kā redzams zemāk pievienotajā video, eksperimenta dalībnieki abu grupu ietvaros vairākkārtīgi atgriezās pie tēmas par likumpārkāpēju ārējo izskatu, lietojot frāzes, kā “Pēc bezpajumtnieka viņš neziskatās”, reflektējot par pievilcīgajiem likumpārkāpējiem, vai pretēji - “Viņa neizskatās pēc tās labākās mātes”, runājot par mazāk pievilcīgo noziedznieci. Neraugoties uz šo, izvirzītais pieņēmums apstiprinājās vien vienā no trim gadījumiem.

Tāds iznākums gan skaidrojams ar to, ka, lai arī abas grupas diskusijās pievērsās hipotētisko likumpārkāpēju ārējam izskatam, grupa B vairākkārtīgi atgriezās pie jautājuma par soda mērķi – vai efektīvāk ir sodīt vai tieši palīdzēt un rehabilitēt. Šāds sarunu fokuss eksperimenta dalībniekiem ļāva atkāpties no jautājuma par ārējo izskatu, tādējādi saglabājot objektivitāti. Šis aspekts atspoguļojās arī abu grupu diskusiju ilgumā. Proti, grupa B par katru gadījumu diskutēja vidēji trīs reizes ilgāk, nekā grupa A.

Var secināt, ka, lai arī mūsu neapzinātie aizspriedumi var likt mums morāli tiesāt kādu striktāk tikai tāpēc, ka viņi pārstāv kādu sabiedrībā marginālu grupu – vai tas būtu personas ārējā izskata, dzimuma, vecuma, ādas krāsas vai seksuālās orientācijas dēļ, kā parādīja eksperimenta dalībnieki, tieši diskusijām ir īpaša nozīme cīņā ar šiem aizspriedumiem.

Pēc video noskatīšanās, lūdzu, aizpildi aptauju (klikšķinot šeit), ar kuras starpniecību vēlamies noskaidrot, vai šādi projekti veicina Latvijas sabiedrības saliedētību.

Projekts “Empātijas spēles“ tiek finansēts ar Eiropas Komisijas Eiropas Solidaritātes korpusa, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.

 
Previous
Previous

Publicēts ziņojums "Slēptie aizspriedumi"

Next
Next

Piedalies vēl nebijušā pētījumā!