Dziedošais protests par transpersonu tiesībām Latvijā – 3. aprīlī pie Saeimas

Pievienojies Rīgas Kvīru korim trešajā dziedošajā protestā ceturtdien, 3. aprīlī, plkst. 08.30 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas, Jēkaba ielā 11, lai kopā iedziedātos par transpersonu tiesībām Latvijā! Pasākuma mērķis ir pievērst sabiedrības un lēmumu pieņēmēju uzmanību transpersonu trūkstošajai juridiskajai un sociālajai aizsardzībai, prasot skaidru un iekļaujošu tiesisko regulējumu. Pasākuma laikā ar muzikālām performancēm uzstāsies Rīgas Kvīru koris, savukārt uzrunas sniegs

  • cilvēktiesību un sociālās labklājības aktīviste Diāna Grasmane,

  • mākslinieks un raidieraksta “Dzimtes r*sols” vadītājs Mailo Mēness,

  • juriste, kas strādā ar cilvēktiesību jautājumiem, - Alise Artamonova,

  • un aktīvists Eliots Dāvis Kuzmickis,

Pasākuma mērķi:

  • Pieprasīt skaidru un iekļaujošu juridiskās dzimuma maiņas procesu Latvijā.

  • Pievērst uzmanību transpersonu diskriminācijas problēmām un nepieciešamajai aizsardzībai.

  • Veicināt sabiedrības izpratni un iekļaujošu attieksmi pret transpersonām.

Kāpēc tas ir svarīgi?

Tiek lēsts, ka vidēji 0,6–3% sabiedrības identificējas kā transpersonas, taču reālā statistika ir daudz neprecīzāka, jo daudzām transpersonām nākas slēpt savu identitāti sistemātiskas atstumšanas un diskriminācijas dēļ. Tas nozīmē, ka Latvijā varētu būt no 11 līdz 55 tūkstošiem transpersonu, taču šīs personas ir gandrīz neredzamas sabiedrībā. Šāda neredzamība veicina diskrimināciju un veido viltus priekšstatus un aizspriedumus, īpaši veselības un sociālās aprūpes jomā, kur lēmumpieņēmēji bieži vien nav pietiekami izglītoti par transpersonu vajadzībām.

Latvijā pašlaik nav pietiekama tiesiskā regulējuma, lai nodrošinātu transpersonu iesības, kā arī nav iniciatīvu, kas palīdzētu izglītot medicīnas un tiesību speciālistus par šīm vajadzībām. Pastāvošie Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka, ka juridiskai dzimuma ieraksta maiņai nepieciešama "daļēja vai pilnīga dzimuma maiņa", neņem vērā, ka ķirurģiskas dzimtes apstiprinošas aprūpes iegūšana Latvijā bieži vien atkarīga no ārstu konsīlija viedokļa, kuram var nebūt pietiekamas zināšanas par transpersonu ārstēšanas vajadzībām un spējas vienoties par šādas aprūpes nepieciešamību un saturu, nemaz neņemot vērā, ka "daļēja vai pilnīga dzimuma maiņa" pēc būtības nekur nav definēta. Papildus tam sabiedrībā pastāv plašs priekšstats, ka visām transpersonām nepieciešamas ķirurģiskas manipulācijas, lai apstiprinātu savu dzimtes identitāti, kas būtiski ierobežo tās personas, kuras nevēlas vai nevar veikt šādas ķirurģiskas procedūras.

Veselības aprūpe Latvijā nav pietiekami attīstīta, lai efektīvi apmierinātu transpersonu vajadzības, kas rada ievērojamas emocionālas ciešanas un sociālas grūtības. Sabiedrības aizspriedumi un izpratnes trūkums par transpersonu realitāti turpina veidot sabiedrības attieksmes, kas balstītas uz novecojušām un nesaprātīgām idejām. Lai gan pastāv starptautiskas rekomendācijas un cilvēktiesību standarti, Latvijā tie vēl nav ieviesti. Mēs uzskatām, ka visiem lemtspējīgiem cilvēkiem – arī tiem, kurus mēs nesaprotam – ir tiesības pašiem veikt izvēles attiecībā uz ķermeni, dzimti un dzimumu, un viņi ir pelnījuši sabiedrību, kas tiecas viņu vajadzības izprast.

Mēs pieprasām:

  • Skaidru un iekļaujošu juridiskās dzimuma ieraksta maiņas procesu bez pazemojošiem un novecojušiem nosacījumiem.

  • Zinātnē balstītus veselības aprūpes risinājumus, kas nodrošina cieņpilnu un pieejamu atbalstu transpersonām.

  • Efektīvu transpersonu aizsardzību pret diskrimināciju un naida noziegumiem.

Pasākumu rīko:

Neformālā jauniešu grupa “HARP”, sadarbībā ar Rīgas Kvīru kori un biedrību Safe Space, projekta “Harmony for Equality: Empowering LGBTQIA+ Youth through Choral Activism” ietvaros. Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo tikai autoru uzskatus un viedokļus, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli, kuras nav atbildīgas par tekstā ietvertās informācijas izmantošanu. Jautājumu gadījumā lūdzu sazinieties ar jauniešu grupas “HARP” pārstāvi Rasu: putnins@safespace.lv.

Nāc un pievienojies protestam, lai radītu Latviju par mīlošu vidi katram! 📢 

Previous
Previous

Kvīru koris publicē videoklipu un aicina piedalīties līdz šim vērienīgākajā Latvijas LGBTK+ kopienas aptaujā

Next
Next

Dziedošais protests “Ar dziesmu pret naidu“ – 12. decembrī 8:30